Strona Główna
News
Download
Kontakt
Forum
Galeria

Historia motocykli Iż

1928-1941
Iż 49
Iż 56
Iż Planeta

Dane techniczne

Iż 49
Iż 56
Iż Planeta

Warsztat

Elektryka I
Elektryka II
Elektryka III
Link
Link
Link
ADS/BUTTONS
 

 

 

 

 

 

Iż Planeta

W 1962 roku rozpoczęła się produkcja Iża Planety i trwała do roku 1966 włącznie. Wyprodukowano 405303 sztuk. Model ten zastąpił produkowanego wcześniej Iża 56.U naszych wschodnich braci żadna myśl techniczna nie może się zmarnować i jak już coś raz wymyślono, to eksploatuje się dany pomysł tak długo jak tylko się da i tak jest w tym przypadku. Planeta jest kolejnym stadium ewolucji następującej linii motocykli: DKW NZ-350 --Iż 350 --Iż 49 --Iż 56 --Iż Planeta. Wiele elementów tych motocykli jest wzajemnie wymiennych.

   Rys.1 Iż Planeta z początkowego okresu produkcji.

   Rys.2 Iż Planeta końcowy okres produkcji.

W silniku przez ponad 20 lat ewolucji w kilku elementach zmieniono materiały,z jakich są wykonane, np. cylinder z żeliwnego stał się aluminiowy, zwiększono liczbę szpilek, np. głowica jest mocowana na 6 a wcześniej była przykręcana na 4 szpilki, zmieniono łańcuszek sprzęgłowy z jedno na dwurzędowy, ale ogólna koncepcja, kształt, rozmiary i najważniejsze punkty konstrukcyjne pozostały bez większych zmian.Wygląd motocykla ulegał większym zmianą niż silnik, więc w tej materii zmian jest więcej, aczkolwiek tutaj podobnie jak w silniku nie zmieniono głównych elementów, tylko ograniczono się w większości do kosmetycznych zmian w wyglądzie. Dlatego, np. ramy Iży są inne, ale od modelu 56 w górę mają cały czas takie samo mocowanie silnika, identycznie ukształtowane boki, główkę i ogólnie zachowany kształt z pierwszego modelu, jaki pojawił się z danym typem ramy, czyli Iża 56.Reasumują, można z jednej strony powiedzieć, że Planeta jest to model po liftingu poprzednika, czyli Iża 56, ale z punktu widzenia posiadacza tego modelu jest to kolejny model motocykla.Równolegle z Iżem Planetą pojawił się model Iż Jupiter. Był produkowany od 1961 (rok wcześniej niż Planeta) do 1966 i wyprodukowano 447747 sztuk. Te dwa motocykle były mocno zunifikowane i dla laika mogą być nierozróżnialne na pierwszy rzut oka. Najważniejszą, różniącą je cechą jest to, że Planeta ma jeden cylinder a Jupiter dwa. W początkowej fazie produkcji Jupiter miał kilka elementów podobnych do modelu 56, czyli potrójne przetłoczenia na boczkach,puszkach, podwójne przetłoczenia na kołpakach kół, bak ala Iż 56, tylny błotnik, itp.. Planetę 2 oraz Jupitera 2 produkowano w latach 1965-1971 i wyprodukowano ich odpowiednio 766487 i 246486 sztuk.

  Rys.3 Iż Jupiter - bak i tylny błotnik jak Iż 56.

W kwestii nazewnictwa modeli Iża należy pamiętać otym, że potoczna nazwa Planeta może się odnosić do jednego z wielu modeli tego motocykla, ponieważ Planeta z 1962-1966 była pierwszym modelem o tej nazwie, a potem pojawiały się: Planeta-2, Planeta  3 i tak dalej do współcześnie produkowanej Planety-5. Tak więc Iż Planeta, o którym traktuje ten tekst to po prostu Iż Planeta bez żadnych dodatkowych oznaczeń numerycznych, choć czasami w rosyjskiej dokumentacji można spotkać kwiatki typu Iż Planeta -1 przypuszczam, że jest to celowy zabieg aby jednoznacznie wskazać jaki model Planety autor miał na myśli. Iż Planeta nie jest obecnie zbyt popularnym motocyklem. Wśród miłośników weteranów większym powodzeniem cieszy się model 49, którego wygląd jest bardziej retro niż modeli 56 i Planety. Pomimo tego, że Planeta jest najmłodszym modelem i wyprodukowano jej najwięcej to najpopularniejszymi Iżami są właśnie 49 i 56. Wpływ na to ma w dużym stopniu wygląd. Planeta jest często krytykowana za brzydki przedni błotnik, który szczególnie niekorzystnie wygląda, gdy motocykl stoi na centralnej podstawce. Z jednej strony wygląd ma znaczenie a z drugiej jest to sprawa subiektywna i na szczęście są miłośnicy tego modelu, którym odpowiada taki masywny wygląd  w porównaniu do ażurowego Iża 49.Iż Planeta występował w wersji z koszem co nikogo nie dziwi, ale była również wersja Cargo, która bardzo ciekawie wygląda:

  Rys. 4 Iż Planeta Cargo

Współcześnie produkowany model Planety to wersja o numerze 5.Warto zwrócić uwagę, że bardzo wiele elementów tego motocykla nie zmieniło się od ponad pół wieku. Sporo części jest zmodyfikowanych, ale zachowały identyczne rozmiary w miejscu styku z pozostałą częścią motocykla i nie ma większych problemów z zaadoptowaniem ich do starszych modeli. Jako ciekawostka, warto zwrócić uwagę na to, iż rama Planety jest prawie identyczna z ramą pierwszej Planety no ale skoro działa to po co wyważać otwarte drzwi!

AUTOR: KURCZAK